Indonesia Java GF Yellow honey  gr. 1Indonésie na mapě světa

Tato indonéská kávovníková zrna z ostrova Jáva jsou pěstována v oblasti pohoří Mount Patuha. Zrna jsou sklízena ručně ve stádiu ideální zralosti a ještě před zahájením fermentace trvající 16-36 hodin jsou třešně důkladně dotříděny. Následné sušení kávovníkových zrn probíhá do dosažení vlhkosti 10-12% a po tomto dosušení jsou opětovně selektována tak, aby se k vám dostala zrna výborné kvality.

Nenechte si ujít možnost vyzkoušet chuť kávy připravenou z těchto mimořádných kávovníkových zrn.

 

Obecné informace:

 • Region: Ciwidey, West Java,Indonesia
 • Nadmořská výška: 1.650 – 1.800 m n.m.
 • Roční úhrn srážek: 3175 mm až 5100 mm
 • Zpracování: semi washed - yellow honey
 • Odrůda: S795


   

  Chuťový profil:

  • Jemné tělo s ovocnými tóny s příchutí tamarindu. Dochuť je svěží s tóny medu a jablek.

   

   

  Semi-Washed / Polo-praná metoda

  Zažitý termín pro zpracování kávovníkových třešní pouze odstraněním slupky z třešně a ponecháním většího či menšího množství dužiny ulpívající během sušení na zrnech, jelikož je dužina lepková, často je tento proces označován jako honey / medová metoda. Proces zpracování sklizených třešní je nutné zahájit bezprostředně po jejich sklizni tak, aby se vyloučilo riziko vzniku plísní či nechtěné fermentace.

  Způsob: Tato metoda je kombinací suchého a mokrého procesu. Po sklizni dojde pouze k selekci třešní, prostřednictvím ručního třídění nebo selekce vodou, kdy třešně proud vody roztřídí tak, že lehké, shnilé nebo poškozené plody a nečistoty jdou propustí do jiného kanálu, než těžké zralé červené a nezralé zelené plody, které pokračují dále do rozvlákňovače, z nějž jemné červené plody vyjdou s odstraněnou dužinou a pokračují do dalšího bubnu, kde je odstraněna zbývající dužina před tím, než jsou zrnka sušena. Zelené plody jsou během tohoto procesu odděleny a dále poslány ke zpracování tradiční suchou metodou. Zpracované červené plody zbavené slupky a části dužiny jsou sušeny v pergamenovém obalu.

   

  Doba sušení: 5 – 15 dnů

  Výhody: vyžaduje jen velmi malé množství vody během zpracování, možnost kvalitativní selekce sklizených zrn již před sušením a tím možnost získání vyrovnanější kvality. Možnost vytvářet širokou škálu příchutí a profilů a získat tak větší variabilitu výsledných chuťových profilů.

  Nevýhody: Nutností je zdroj čisté vody, zdaleka ne však tak velký jako u plně promyté metody. Sušení pergamenových zrn vyžaduje větší pozornost při „obracení“ a prohrabávání, zrna jen v pergamenové slupce jsou křehčí, náchylnější na poškození i k případnému přesušení než při zpracování suchou metodou. Část rozpustných složek vstřebatelných do zrnka je ztracena, v závislosti na množství zbytkové dužiny. I zde může zpracování vyžadovat delší dobu pro sušení celých třešní a tím více práce potřebné k opakovanému obracení a prohrabávání třešní. V případě nepříznivého vývoje počasí je obtížné kávu dosušit pomocí mechanické sušičky kvůli lepivosti zrn.

  Vliv na chuť:  Chuť v šálku je podobná jako u suchého zpracování, odstranění slupky však umožňuje rychlejší fermentaci, která vytváří více aromatických sloučenin, v konečném výsledku mají taková zrna výraznou sladkost a máslové aroma. Chuť je méně kyselá než při využití plně promyté metody.

   White nebo Yellow honey – na povrchu zrnek zůstane malé množství lepkavé dužiny, při sušení získávají zrnka zlatavý povrch. Chuť je mírně ovocná a kyselá, blíží se plně promyté kávě. 

  Inodnésie - znak země

   

  Napsat recenzi

  Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!
      Špatný           Dobrý

  Indonesia Java GF Yellow honey gr. 1

  • Kód výrobku: Indonesia Java GF Yellow honey gr. 1
  • Dostupnost: Na skladě
  • 508 Kč

  • Cena bez DPH: 454 Kč

  Dostupné možnosti


  Tagy: indonesia, výběrová káva, nepražená káva, yellow honey