Ecuador Calceta red honey - microlot

Tato nepražená kávovníková zrna pochází z oblasti Manabi, kam byly v polovině 19. století vysázeny první kávovníky v zemi. Ekvádor má díky své poloze a členitosti krajiny možnost sklízet kovníkové boby v různých oblastech země v průběhu celého roku.

Ekvádor sice nepatří k největším producentům nepražených kávovníkových zrn, ale o to zajímavější chuťový profil místní kávy nabízejí. Naše kávovníková zrna jsou pěstována malými pěstiteli s rozlohou kávovníkových plantáží okolo 0,5 ha na jejichž činnost dohlíží zkušený farmář, Servio Pachard Vera, který se svou rodinou obhospodařuje 4 ha farmu zaměřenou primárně na pěstování kakaovníků a z části také na pěstování kávovníků. Jeho rodina v této oblasti žije a hospodaří již více než 150 let, vždy praktikovala ekologické zemědělství a dohlížela na pečlivou péči a zpracování produktů.

Zpracování kávovníkových bobů probíhá metodou honey i z důvodu úspory vody. Kávové plody jsou fermentovány 15 hodin a následně se spolu se zbytky dužiny suší na postelích na slunci. Tento způsob zpracování podporuje plnou, sladkou chuť nápoje i přesto, že se kávovníky nachází v nízké nadmořské výšce.


 • Region: Manabí, Ekvádor
 • Farmář: Servio Pachard Vera
 • Plantáž: Finca Sarita a drobní pěstitelé
 • Odrůda arabiky: Catuai, Caturra
 • Nadmořská výška: 500 - 700 m n.m.
 • Sklizeň: v průběhu celého roku
 • Zpracování: red honey
 • Sušení: postele

Chuťový profil:

 • Sladkost třtinového cukru a krémový pocit v ústech, karamel, čokoláda s jemnou dochutí limetky.


 


Semi-Washed / Polo-praná metoda

Zažitý termín pro zpracování kávovníkových třešní pouze odstraněním slupky z třešně a ponecháním většího či menšího množství dužiny ulpívající během sušení na zrnech, jelikož je dužina lepková, často je tento proces označován jako honey / medová metoda. Zpracování sklizených třešní je nutné zahájit bezprostředně po jejich sklizni tak, aby se vyloučilo riziko vzniku plísní či nechtěné fermentace.

Způsob: Tato metoda je kombinací suchého a mokrého procesu. Po sklizni dojde pouze k selekci třešní, které proud vody roztřídí tak, že lehké, shnilé nebo poškozené plody a nečistoty jdou propustí do jiného kanálu, než těžké zralé červené a nezralé zelené plody, které pokračují dále do rozvlákňovače, z nějž jemné červené plody vyjdou s odstraněnou dužinou a pokračují do dalšího bubnu, kde je odstraněna zbývající dužina před tím, než jsou zrnka sušena. Zelené plody jsou během tohoto procesu odděleny a dále poslány ke zpracování tradiční suchou metodou. Zpracované červené plody zbavené slupky a části dužiny jsou sušeny v pergamenovém obalu. 


Doba sušení: 5 – 15 dnů

Výhody: vyžaduje jen velmi malé množství vody během zpracování, možnost kvalitativní selekce sklizených zrn již před sušením a tím možnost získání vyrovnanější kvality. Možnost vytvářet širokou škálu příchutí a profilů a získat tak větší variabilitu výsledných chuťových profilů. 

Nevýhody: Nutností je zdroj čisté vody, zdaleka ne však tak velký jako u plně promyté metody. Sušení pergamenových zrn vyžaduje větší pozornost při „obracení“ a prohrabávání, zrna jen v pergamenové slupce jsou křehčí, náchylnější na poškození i k případnému přesušení než při zpracování suchou metodou. Část rozpustných složek vstřebatelných do zrnka je ztracena, v závislosti na množství zbytkové dužiny. I zde může zpracování vyžadovat delší dobu pro sušení celých třešní a tím více práce potřebné k opakovanému obracení a prohrabávání třešní. V případě nepříznivého vývoje počasí je obtížné kávu dosušit pomocí mechanické sušičky kvůli lepivosti zrn.

Vliv na chuť:  Chuť v šálku je podobná jako u suchého zpracování, odstranění slupky však umožňuje rychlejší fermentaci, která vytváří více aromatických sloučenin, v konečném výsledku mají taková zrna výraznou sladkost a máslové aroma. Chuť je méně kyselá než při využití plně promyté metody.

Varianty: jak vyplývá z výše uvedeného popisu základních metod, zrnko kávovníku má možnost vstřebávat během procesu sušení chuťové složky a cukry obsažené v dužině, zpracovatel má tak možnost experimentovat a hledat nejlepší způsob zpracování pro danou sklizeň i tím, že reguluje množství dužiny na zrnku takto:

White nebo Yellow honey – na povrchu zrnek zůstane malé množství lepkavé dužiny, při sušení získávají zrnka zlatavý povrch. Chuť je mírně ovocná a kyselá, blíží se plně promyté kávě.

Red honey – na zrnkách zůstane poměrně silná vrstva dužiny (cca 50%), při sušení získají zrnka načervenalý vzhled. Chuť získává více sladkosti a ovocnosti s nuancí ořechů.

Black honey – na zrnkách zůstane prakticky veškerá dužina, odstraní se jen slupka, při sušení získají zrnka velmi tmavý vzhled. Chuť je ovocná, květinová s charakteristikami podobnými vínu, které mohou připomínat sušené ovoce, švestky, plné čokoládové a ořechové tóny s hutným tělem, blíží se spíše k suché metodě zpracování. 


Stredná acidita tejto brazílskej kávy odhaľuje jemné sladké tóny kandizovanej pomarančovej kôry a tmavého kakaa s mandľami. Dlhotrvajúca dochuť je obohatená o zjavnú a príjemnú arómu marcipánu. - See more at: http://www.ciernaperla.sk/shop/pure-arabica/brazil-pico-mirante-yellow-bourbon/#sthash.Knn7Snpt.dpuf
Stredná acidita tejto brazílskej kávy odhaľuje jemné sladké tóny kandizovanej pomarančovej kôry a tmavého kakaa s mandľami. Dlhotrvajúca dochuť je obohatená o zjavnú a príjemnú arómu marcipánu. - See more at: http://www.ciernaperla.sk/shop/pure-arabica/brazil-pico-mirante-yellow-bourbon/#sthash.Knn7Snpt.dpuf

Napsat recenzi

Poznámka: Nepoužívejte HTML tagy!
    Špatný           Dobrý

Ecuador Calceta red honey

 • Kód výrobku: Ecuador Calceta red honey
 • Dostupnost: Na skladě
 • 411 Kč

 • Cena bez DPH: 367 Kč

Dostupné možnosti


Tagy: ekvador, výběrová káva, mikrolot